Mis on interim ehk ajutine juht?

Juba mõnda aega on maailmas levinud selline roll nagu interim ehk ajutine juht. Põhimõtteliselt tähendab see seda, et ajutiselt kutsutakse teatud rolli täitma “majaväline” inimene, kes on olemas seni, kuni tema ülesanne on täidetud. Tavapäraselt on tal kindlad ülesanded ja eesmärgid, mille täitmise järgselt ta organisatsioonist lahkub. Need ülesanded võivad olla üsna erinevat liiki, kesta nii lühikest aega kui pikalt ning võivad adresseerida erinevaid teemasid.

Millal ajutine juht majja tuua?

Esiteks võib juhtuda, et mõni ametikoht jääb ootamatult või planeeritult mõneks ajaks tühjaks ning  sellesse roll on vaja inimest organisatsiooni käimas hoidmiseks. Kui on teada, et tavapäraselt võtab uue inimese leidmine aega mitmeid kuid, siis on mõttekas ettevõttesse tuua vahejuht. Igapäevatöö kannatab vähem ning organisatsioon-inimesed on kindlamini hoitud.

Teiseks on suuremat sorti muudatuse või arenguhüppe korral on võimalus kaasata oskusi, mida oma ettevõttes ei ole. Igasugune uuendus võib tähendada seda, et uue vajamineva valdkonna eksperti või teadmisi endal ei ole. Pole mõtet piirata ennast sisemiste võimalustega, soovitan otsida lisaks juurde just seda tüüpi oskusi nagu vaja.

Kolmandaks väga heaks põhjuseks võib osutuda asjaolu, et olemasolevate inimeste koormus on juba suur ning samal ajal tekib ajutiselt vajadus veel uusi ülesandeid täita. Selle asemel, et oma inimesi üle koormata ning riskida oma töötajate läbipõlemise või ülesande/muudatuse läbikukkumisega, saab töökoormust leevendada ajutiselt rolli täitva inimesega.

Neljandaks väga oluliseks võimaluseks on värvata planeeritud muutust läbi viima ajutine muudatuste juht. Igapäevase töö ning muudatuste juhtimine loomult päris erinevat liiki ülesanded ning nõuavad täitjatelt ka veidi erinevaid isikuomadusi. Seega saab muudatust juhtima kutsuda inimese, kellele sobib pigem missiooni – või projektipõhine lähenemine.

Viiendaks võib välja tuua, et muudatused on oma iseloomult nagu projektid, millel on algus ja lõpp ning seetõttu sobib ajutine juht seda tööd isegi paremini tegema kui alaliselt organisatsioonis töötav inimene. Loomulikult on muudatuste juhi ülesanne oma projekti lõpuks tagada ka läbiviidud muudatuse stabiliseerimine, mis välistab olukorra, kus mõneks ajaks ettevõttesse tulnud inimene oma töö tagajärgedele mõtlemata ukse selja tagant kinni paneb.

Loe lähemalt, kuidas interim juhina sinu organisatsiooni toetada saan.