Interim juhtimine: ajutise rolli ja ülesannete täitmine ettevõttes
Millist väärtust saan pakkuda?
Interim juhtimine tähedab seda, et ajutiselt kutsutakse juhirolli tööle inimene väljastpoolt organisatsiooni. Tema ülesandeks on enamasti läbi viia suuremad muudatused või arenguhüpped. Vahel kasutatakse interim juhti ka selleks, et täita ootamatult tekkinud vakants, kuhu asutakse samal ajal ka alalist inimest otsima.
Valdkonnad, milles mina interim ehk ajutise juhina ettevõttes väärtust luua saan:
♦ Ettevõtte üldjuhtimine ja strateegiline toimimine. Minu jaoks on oluline mistahes ülesannet lahendades pikaajaliste eesmärkide olemasolu ning nende nimel töötamine. Erinevates rollides nii Proeksperdis, Bang & Olufsenis, Eesti Energias kui Telias olen olnud vastutav strateegiliste eesmärkide loomise ning elluviimise eest.
♦ Igapäevane opereerimine ja töökorraldus. Lisaks strateegilisete eesmärkide olemasolule on samaväärselt oluline ettevõtte võimekus eesmärke ellu viia. Tõeliselt põnev on luua igapäevast organisatsiooni toimimist ja ülesehitust selle nimel, et visoon ning strateegia reaaluseks muutuksid.
♦ IT ja tehnoloogiaüksuste juhtimine. Kogemustepagasist saan välja tuua Bang & Olufsenis, Eesti Energias tehtud töö, kus kõige otsesemalt oli minu vastutuses suurte äriliste plaanide realiseerimine IT süsteemides. Lisaks töökogemusele toetab mind selles vallas ka inseneriharidus.
♦ HR ja ettevõtte töökultuur. Sellesse valdkonda kuulub lisaks strateegilisele vaatele lahutamatult ka töötaja teekond ja väärtuspakkumine. Proeksperdis oli mul võimalus HR ja töökultuuri eestvedajana selles valdkonnas nii strateegiat luua kui ellu viia.
Interim – ehk ajutise juhina saan pakkuda väärtust seega näiteks CEO, COO, CTO/CIO või CHRO/HR juhi ülesannetes. Mind toetav kogemustepagas ja haridustee on näha LinkedIn-is.
Milline meie koostöö teekond välja näeb?
Kohtumine
Võta minuga ühendust ning lepime kokku 1-tunnise kohtumise. Selle käigus selgitame välja, millist probleemi oleks vaja lahendada ning kuidas ma aidata saan.
Kokkulepped
Koostöö alguses fikseerime ära selle, mida me saavutada tahame ning mis ajaga. Leiame mõlemale poolele ka sobiva mooduse koostööks.
Sihtpunkt(id)
Teel eesmärkideni on üsna loomulik nende täpsustumine, vahel ka muutmine. Sellegipoolest on eduka koostöö eelduseks see, et olulised probleemid saavad lahenduse ning igapäevane tööelu muutub seeläbi paremaks.
Kuidas interim juhist kasu on?
Igapäevatöö võtab juhilt kogu aja ning muutusteks ei ole aega!
Sageli jäävad muudatused ettevõttes tegemata, kuna juhil ei ole igapäevatöö kõrvalt aega tegeleda veel millegi muuga. Üks suuremat sorti muudatus tähendab enamasti palju sisulist tööd, planeerimist, läbirääkimisi, inimeste kaasamist ja kommunikatsiooni kogu muudatuse vältel ja peale sedagi. Kuna igal vähegi tegusal ja nutikal inimesel on tavapäraselt tööd palju ja rohkemgi veel, siis sinna juurde lisada veel sageli täiskohta nõudvat ülesannet on keeruline.
Interim juht on pühendunud kokkulepitud missiooni elluviimisele.
Väljastpoolt organisatsiooni majja võetud inimene on pühendunud muudatuse elluviimisele. See tähendab, et tunduvalt vähem on tal tegemist igapäeva tööelus nii tavaliste kiireloomuliste teemadega, mis kergelt fookuse kõrvale viivad.
Interim juhina olen fokusseerunud muudatuse elluviimisele selliselt, et kokkulepped ja organisatsiooni eesmärgid saaksid ellu viidud. Sama olulise rõhuasetuse panen ma ka sellele, et peale minu kui ajutise rolli lahkumist ettevõttest, oleks ettevõttes tagatud vajalike tööde ja tegevuste jätkumine.
Ettevõttes ei ole kedagi, kes oskaks või tahaks mingi konkreetse valdkonna muudatust enda õlule võtta.
Ettevõtte arengus võib olla olukordi, kus edasiminek nõuab teadmisi, oskusi ja kogemusi täiesti uuest valdkonnast. See võib tähendada, et on näiteks vaja käivitada uus töökorraldus, teenus (kliendile või töötajatele), juurutada uus funktsioon või muuta ettevõtte strateegilist toimimist. Ning pea alati, kui on vaja juurutada midagi uut, ei ole selle tegemiseks just seda õiget oskust või sobiva isiksuseomadustega inimest. Lisaks sellele kipub muudatuse läbiviimise roll olema ajutine.
Interim juhti valides tuleb leida sobiv oskuste ja omaduste komplekt.
Endale interim juhti valides tasub valida just selle ala ekspert, milles arenguhüppe toimumist oodatakse. Eelnev valdkonna kogemus tagab kindlasti kiirema ja kvaliteetsema tulemuse.
Mina pean enda tugevusteks strateegilist juhtimist, IT ja HR/töökultuuri juhtimist ning nendes valdkondades olen valmis ajutisi rolle võtma. Olen autonoomsetel ka tiimidel/inimestel põhineva töökultuuri suur austaja ning kogemus siin annab mulle hea võimaluse ka ettevõtteid toetada just taolise juhtimis – ja töökultuuri elluviimisel.
Pean end kirglikuks “missiooni põhiseks” inimeseks – mind käivitab ülesanne midagi paremaks muuta ning seetõttu sobin inimesena hästi just alagatama ja käivitama. Mulle sobib hästi, kui peale muudatuse elluviimist saab töö ja tulemuse igapäevasesse toimimisse üle anda ning tekib võimalus minna edasi järgmisele missioonidele.
Kuidas üldse peaks muudatusi juhtima?
Enamus uuringuid muudatuste kohta räägivad sellest, et ligi 70% nendest kukub läbi. Ei ole just väga toetav statistika selleks, et väga julgelt uuendustega alustada tahaks… eriti, kui pole olnud vajadust väga suuri muutusi ka varem teha. Fakt on ka see, et enamus ebaõnnestunud muudatusi tekitavad ajutiselt organisatsiooni suure töökoormuse ning peale tuhina lõppemist kaob ka osake inimeste motivatsioonist järgmisi vajalikke arenguhüppeid teha.
Interim juhi töö toimub muudatuste juhtimise põhimõtetest lähtuvalt.
Kui minna ettevõttesse täitma ajutiselt rolli, mille peamine ülesanne on kas midagi käivitada, uuendada või teisiti tööle panna, siis on muudatuste juhtimise kogemus selle rolli juures üks vajalikumaid.
Saan enda poolt pakkuda pikka kogemuste nimekirja muudatuste juhtimisest erinevates ettevõtetes ja valdkondades. Pea igas ettevõttes olnud lisaks rollipõhisele tööle olnud mu ülesandeks teha kas suuremaid või väiksemaid missioone. Tunnistan, et seda osa tööst olen alati kõige enam nautinud.
Olen sellels vallas ka oma teoreetilisi teadmisi täiendanud ning saanud ka muudatuste juhi sertifikaadi.
Seega on interim juhi ülesanne missioonipõhiselt läbi viia muudatus, mis üldjuhul on vajalik ettevõtte arenguhüppeks. Tehes seda uuenduse läbiviimisele pühendunud inimesega, kellel on valdkonnas ka head teadmised-kogemused, on muudatuse õnnestumise tõenäosus oluliselt suurem kui tavapärane muudatuste edukuse statistika seda arvata lubaks.