Ülesanne, mille sees on anne – kuidas märgata oma tugevusi juhtimise ja muutuste keskel
Mõnikord piisab ühest sõnast, et käivitada mõttelõng, mis viib avastuste ja taipamisteni. Just nii juhtus minuga hiljuti, kui vaatasin sõna „ülesanne“ – ja märkasin selles peidus olevat „annet“.
Ma olen alati armastanud keelemänge, kalambuure ja sõnaseiklusi. Mitte ainult nende vaimukuse pärast, vaid ka seetõttu, et need pakuvad võimalust näha tuttavaid asju uue nurga alt. Mõni sõnamäng on lihtsalt naljakas, aga teinekord viib see mõtte hoopis sügavamale – täpselt nagu seekord.
See pani mind mõtlema, et muudatuste juhtimine kui ülesanne ei ole ainult strateegiline tegevus, vaid ka isiklik kasvutee. Olen koolitaja ja mentor, kelle töö keskmes on just selliste protsesside toetamine. Ning vahel algab kõik ühest keelemängust.
Ülesanne ja anne – juhuslik kokkusattumus või peidetud sõnum?
Sõnad „ülesanne“ ja „anne“ on keeletehniliselt küll erineva päritoluga, aga nad käänduvad sarnaselt ja mängivad hästi kokku. Ja see keelemäng toob esile mitu põnevat mõtet:
1. Meie anded ei ole lõputud – ja ei peagi olema
Mitte keegi ei oska teha kõiki ülesandeid – ja see on täiesti okei. Iga ülesanne ei olegi sinu jaoks. Ning igas inimeses pole olemas igat võimalikku annet. Meie tugevused ja nõrkused on erinevad – ja see teebki meist meeskonnas vajalikud pusletükid.
Juhtimise seisukohalt on see väga oluline taipamine. Liidri roll ei ole inimesi kõigeks võimeliseks vormida, vaid aidata neil leida oma tugevuspunkt – oma anne. See kehtib eriti siis, kui me juhime läbi muutuste. Muudatuste juhtimine eeldab teadlikkust, keda milleks kaasata ja millises olukorras kellegi annetest tuge otsida.
2. Igas ülesandes võib peituda anne
Mõtle, millist oma tugevat külge saad parasjagu lahendamisel oleva ülesandega rakendada. Kas see nõuab kannatlikkust? Kujutlusvõimet? Kuulamisoskust? Enese piiride kehtestamist? Võib-olla ongi see konkreetne ülesanne selleks, et saaksid oma annet rakendada ja ehk isegi arendada.
Mentorina näen sageli, kuidas inimesed alles avastavad, millised anded neil tegelikult on – sageli just mõne ootamatu ülesande kaudu. Toetan inimesi selles, et nad looksid ühenduse oma tugevustega ja leiaksid viisi neid teadlikumalt kasutada.
3. Vahel on parim lahendus öelda “ei”
Ka see võib olla omaette ülesanne – mõista, kui mingi ülesanne ei ole sinu tee. Tihti seostame ülesannete täitmist kohusetundega, aga sama oluline oskus on eristada: kas see on minu ülesanne lahendada? Kas see viib mind edasi või koormab üle?
Mu lemmikmõte selles osas on: Vahel seisneb tarkus just loobumises, mitte vägisi pingutamises.
Ülesanded pole alati pelgalt tegevused – need võivad olla kutse sisemisele kasvule
Mõni ülesanne õpetab meid iseennast paremini tundma. Mõni avab ukse uude maailma. Mõni toob meid tagasi oma piiride juurde, et saaksime neid uuesti määratleda.
Kui me võtame hetke ja küsime iga ülesande juures: „Millist osa endast ma siin kasutada saan?“, siis võib juhtuda, et me leiamegi üles oma ande – ja selle kaudu ka tähenduse.
Muudatuste juhtimine sisaldab ka head enda juhtimise oskust. See algab väikestest märkamishetkedest – just nagu sellest, kui üks sõna äkki hakkab tähendama rohkem, kui ta varem tähendas.
Küsimus sulle:
Millist annet oled sina hiljuti märganud mõne (juhtimis)ülesande käigus?
Kui vajad tuge mõne keerukama muudatuse juhtimisel – või soovid, et mentor või koolitaja aitaks sul oma tugevusi selgemalt näha, võta minuga ühendust!
♦♦♦♦♦
📣 Mul on kaks kirge: inimkesksed organisatsioonid ja muudatuste juhtimine! Kui vajad selles valdkonnas tuge, olen sinu jaoks olemas kui koolitaja ja mentor või interim juht.
Valiku minu poolt pakutavatest teenustest leiad teenuste lehelt. Minu töiste tegemiste portfelli saad vaadata LinkedInist.
📩 Saada mulle sõnum LinkedIni või kirjuta tiina@sakkos.ee