Minu unistustetöö on kujundada uutmoodi organisatsioone. Naudin inimkesksete organisatsioonide disainimist, kus lõpptulemuseks on inimkeskne lähenemine ärile ja ettevõtlusele tervikuna. Loomulikult on see otseselt ühenduses minu enda missiooniga: muudatuse tulemusena on organisatsioonis mõtestatud, tulemuslik ja inspireeriv tööelu!

Kasum on alati kõige olulisem 

Olen oma elus kokku puutunud väga erinevate ettevõtetega. Kui kuidagi liigitada, siis kõige rohkem on mul kogemusi vast nendega, kus peamiseks on kasum, sest omanik nii ootab. 

Kasumiootusel põhinevaid organisatsioone on ka mitmesuguseid. Ühed tunnistavad seda avalikult ning eesmärgid ja kommunikatsioon selle ümbergi räägib sama juttu -raha on kõige olulisem. Sellest räägivad nii aasta eesmärgid erinevatel juhtimiskihtidel, sellest räägitakse kvartaalsetes ülevaadetes või ka iganädalastel kokkusaamistel. Teised teemad on enamasti alati raha teenindamas ning nende eesmärk on alati lõpuks raha juurde tuua. Näiteks saab ka rahuloluküsimustik või igapäevased töötingimused olla kasumi, mitte inimeste teenistuses. 

On ka selliseid kasumitaotlejaid ettevõtteid, kes teevad seda justkui “salaja”, sest avalikult nad seda tunnistada ei söanda. Avalikult räägitakse seda, et inimesed on kõige olulisemad, et ilma nendeta ei saa, et raha on teisejärguline. Kuid juhid on enamasti eesmärgistatud ainult rahaliste mõõdikutega ning peavad oma otsuseid tegema ainult sellest lähtuvalt. Näiteks kui on valik, kas inimesi koolitada või mitte, siis on vastus pigem ei, sest selleks ei ole raha…sest sageli on raha eraldatud ainult sinna, kust see koheselt ka tagasi toob. Sellistes organisatsioonides töötamine võib olla päris skisofreeniline, sest lõpuks ei saagi aru, mida ja miks tehakse või miks tegelikkuses inimeste vajadustega ei arvestata.

Inimesed, missioon ja koostöö on olulisimad 

Ja päriselt on olemas ka sellised organisatsioonid, mille omanikud on otsustanud, et kõige olulisemad on inimesed ning koos elluviidav missioon. Kuna on tegemist äriettevõttega, siis ei saa tegemist olla lihtsalt koos kulgemisega, vaid sellist filosoofiat rakendades on võimalik tegelikult ka raha teenida. Inimesena on aga kogemus kardinaalselt erinev sellest, kui taga aetakse ainult raha.

Toon välja mõned karakteristikud, mis sellist organisatsiooni iseloomustavad:

  • End ise juhtivad ehk autonoomsed tiimid;
  • Ettevõttes toimuv (protsessid, kokkulepped, rollid, vastutused) disainitakse koos seal töötavate inimestega;
  • Otsuste tegemine on hajutatud, otsustusõigus tuleb rollist (otsustab see, kes otsuse tagajärgedega tegeleb);
  • Ettevõttes töötavad inimesed on ka omanikeringis või vähemalt saavad osa kasumist;
  • Selle tagajärjel on ettevõttes vähene või olematu hierarhia;
  • Sõnad “ülemus”, “boss”, “alluv” ja isegi “töötaja” ei ole kasutusel. Kõik on inimesed;
  • Ettevõttel on kõigile teada olev kutsumus, mida koos ellu viiakse.

Muutus inimkeskseks

Muutus traditsioonilisest organisatsioonist inimkeskseks ei ole kunagi lihtne. See nõuab kõigil pingutust, mõttemustrite ja harjumuste ringikujundamist. Peale selle muutuse tegemist on ettevõte tundmatuseni transformeerunud, sest kogu toimimine muutunud.

Loe lähemalt, milliste teenustega saan sind muudatuste teel toetada. Olen hea meelega ise kas muudatuste läbiviija, mentori või koolitaja rollis.