Kas tööandja saab märgata midagi, mis juhtub väljaspool tööaega? Jah, ja see võib päästa elusid.

Vägivald armastab vaikust. Suletud uksi. Varjamist. See on teema, millest on tihti raske rääkida – ja veelgi raskem märgata. Kuid lähisuhtevägivald on Eestis murettekitavalt levinud. Statistika räägib selget keelt: 41% naistest ja 33% meestest Eestis on vähemalt korra elus kogenud lähisuhtevägivalda. See tähendab, et väga suure tõenäosusega on iga töökollektiivi hulgas keegi, kes vajab abi ja tuge.

Küsimus on: kas tööandjad saavad toetada ühiskonna muutumist vägivallavabamaks? Kas nad saavad märgata ja reageerida? Vastus on: jah, mudugi!

Algatus “Vägivallavabaks” – samm tervema ja hoolivama ühiskonna poole

President Kaljulaid Foundationi algatus “Vägivallavabaks” on loodud just selleks, et tuua tööandjad ja organisatsioonid lähemale sellele olulisele teemale. Algatuse eesmärk pole mitte ainult teadlikkuse tõstmine, vaid ka praktiliste lahenduste pakkumine.

Siin on algatuse selged sihid:
🍀 Suurendada tööandjate teadlikkust, et nad oskaksid lähisuhtevägivalla märke märgata ja sellele reageerida.
🍀 Koolitada juhte ja töötajaid, et luua hooliv ja turvaline töökeskkond.
🍀 Pakkuda praktilisi tööriistu teadlikuks tegutsemiseks, mis aitavad keerulistes olukordades tegutseda.
🍀 Luua kogemuste jagamise võrgustik, kus organisatsioonid saavad üksteist toetada ja õppida.
🍀 Edendada avalikku diskussiooni, et vähendada vaikimist ja varjamist.
🍀 Teha koostööd ülikoolide ja avaliku sektoriga, et leida parimaid lahendusi.

Muudatuste juhtimise roll algatuse elluviimisel

Algatuse sihid on ambitsioonikad, kuid vajalikud. Muudatuste elluviimine nii organisatsioonides kui ühiskonnas ei ole kunagi lihtne. Muudatused nõuavad inimesi – nende mõistmist, kaasamist ja toetust.

Minu roll algatuses on aidata selle sihte saavutada muudatuste juhtimise valdkonna tööriistade ja põhimõtete kaudu. Olgu selleks:

  • Käsiraamatud, mis pakuvad juhiseid ja praktilisi näpunäiteid tööandjatele.
  • Koolitused, mis valmistavad organisatsioone ette, kuidas selle delikaatse teemaga tegeleda.
  • Strateegiad, mis aitavad muuta teadlikkuse praktiliseks tegevuseks.

Kogemus Amazoni UK-st

Detsembri alguses korraldas Kaljulaidi fond konverentsi ja kokkusaamise ettevõtetega, kes on Eestis liitunud algatusega “Vägivallavabaks”. Seal esines Lucy Baker, kes juhib taolist initsiatiivi Amazon UK-s. Tema kogemused tõid esile kolm olulist soovitust selles teemas alustavatele organisatsioonidele:

  1. Kuidas alustada nullist? Väikesed sammud ja esmane teadlikkuse tõstmine on kriitilise tähtsusega.
  2. Kuidas viia teema organisatsiooni igapäevaellu? Vajalik on süsteemne lähenemine, kus kaasatakse nii juhid kui töötajad.
  3. Kuidas käsitleda delikaatseid teemasid? Austus ja empaatia on iga sammu keskmes.

Lucy jagas praktilisi näiteid ja inspireeris paljusid osalejaid võtma esimesi samme.

Miks see teema on oluline ka pühade ajal?

Jõulude ajal jagatakse rõõmu ja helgust, kuid paljude jaoks võib see aeg tuua esile üksinduse ja valu. Just seepärast on oluline, et me ei unustaks ka neid, kelle jaoks elu pole turvaline. Tööandjate roll võib olla palju suurem, kui esmapilgul tundub – märkamine ja toetuse pakkumine võivad päästa elusid.

Tänud

Mul on siiralt hea meel, et selline algatus on loodud. Tänan Triin Adamsoni, et mind sellesse olulisse ettevõtmisse kaasasid, ja Hannaliisa Uusmad inspireerimast!

Soovin kõigile rahulikku ja helget pühadeaega – ja loodetavasti ka hetki, mil mõelda, kuidas saame ühiselt luua turvalisema ja hoolivama Eesti.

 

♦♦♦♦♦

📣 Mul on kaks kirge: inimkesksed organisatsioonid ja muudatuste juhtimine! Kui vajad selles valdkonnas tuge, olen sinu jaoks olemas kui koolitaja ja mentor või interim juht.

Valiku minu poolt pakutavatest teenustest leiad teenuste lehelt. Samas, iga organisatsiooniga koostöö on unikaalne ning seepärast räägime läbi, kuidas saan just sinule vajalikku väärtust pakkuda! Minu töiste tegemiste portfelli saad vaadata LinkedInist.

📩 Saada mulle sõnum LinkedIni või kirjuta tiina@sakkos.ee