Mõned nädalad tagasi arutasime Directori korraldatud veebiseminaril ülivõimekate ja staartöötajate teemadel. Oli põnev ning ma tänan huvitava arutelu eest oma vestluspartnereid Anu Noormad, Mare Heinluhti ja Anu-Mall Naaritsat.

Arutasime sellistel teemadel:

  • Kuidas staartöötajaid ära tunda?
  • Miks me neist räägime?
  • Kuidas neid meeskonnas hästi tööle panna?
  • Kuidas staartöötajatega seotud konflikte ära hoida ja neid lahendada?
  • Staartöötaja ja läbipõlemine

Mõned mõtted tekkinud arutelust:

Postitan mõned arutelust tekkinud mõtted, mis ka veebiseminari kajastavas blogis kirjas:
💡 Oluline on mitte värvata organisatsiooni rohkem staartöötajaid, kui organisatsioon suudab vastu võtta. Ühe väga heleda tähe värbamine ei pruugi kogu meeskonda edasi viia. Pigem peaks vaatama, kus me organisatsioonina oleme ja kas me oleme valmis juurde lisama üksikut elementi või pigem on organisatsiooni arenguks vaja hoopis mingi muu teemaga tegeleda.
💡 Staartöötaja edukaks sulandumiseks tiimiga peavad tiimisisesed rollid olema selgelt paika pandud. Kõik meeskonnaliikmed peavad saama rakendust vastavalt oma tugevustele. Vajalik on pidev tagasisidestamine.
💡 Tiimis võiks olla nii võimekaid ja kogenud inimesi kui ka selle, keda nad välja õpetavad. Sellisel tiimil on mitu plussi. Vähekogenud inimene saab võimeka inimese kõrvalt hea kogemuse ning teisest küljest, kui sa õpetad kedagi, siis saad ka ise asjadest paremini aru ning võid jõuda uute avastusteni.
💡 Kui tiimi igapäevane tööõhkkond on pingeline ja väga närviline, võib üsna kiiresti tulla läbipõlemine. Õhkkond peaks olema küll pingutamist nõudev, aga ikkagi inimlik, sõbralik ja lahke.
💡 Tuleb ette olukordi, kus staartöötaja kiusab kolleege, peab ennast lugupidamatult üleval, peab ennast paremaks, targemaks, osavamaks jne. Tihti ei tee inimene seda teadlikult, vaid see on tema viis ettevõtet paremaks teha. Inimesel võivad olla kõrged nõudmised ning ta võib frustreeruda sellest, et teised tema ümber ei ole nii kiired vms. Juht peab sel juhul kindlasti andma tagasisidet, mitte laskma olukorral jätkuda.

Mulle endale tekkis arutelu käigus vastus küsimusele terminite osas:
💡 Mis vahe on võimekal töötajal ja staaril (selle negatiivses mõttes)? Mõlemad on erialaselt väga tugevad ja andekad, kuid võimekas töötaja kasutab oskuslikult oma töös ka inimeseks olemise oskusi (interpersonal skills).

Seminari on võimalik ka täispikkuuses järele vaadata.

♦♦♦♦♦

Kui muudatuste ja organisatsiooni juhtimise teemad sind kõnetavad, võta minuga ühendust!

Minu töiste tegemiste portfelli saad vaadata LinkedInist.

Valiku minu poolt pakutavatest teenustest leiad teenuste lehelt. Samas, iga organisatsiooniga koostöö on unikaalne ning seepärast räägime läbi, kuidas saan just sinule vajalikku väärtust pakkuda!