Käisin hiljuti Grethel Vändrikuga külalisena rääkimas Teejuhiks podcastis. Meil oli tore jutuajamine, mille käigus ühel hetkel viskas Grethel õhku mõtte: „Nii palju lihtsam oleks, kui meil oleks muudatuste juhi template paberil olemas!”

Mulle meeldib, kuidas me juhina tihti otsime valmis retsepte. Meile meeldiks uskuda, et kui on olemas hea mudel, samm-sammult plaan või kastikestes kontroll-leht, siis tuleb muutus kindlasti hästi välja. Kahjuks või õnneks pole elu nii lihtne.

Minu kogemus ütleb, et kui kõik keeruline taandada lihtsale, siis edukas muudatus sõltub eelkõige kahest suurest asjast.

1️⃣ Ole ise muudatuses hingega kaasas

Muutus pole lihtsalt järjekordne projekt Exceli tabelis. Kui juht ei mõista, miks see oluline on, ja ei taha seda siiralt saavutada, siis inimesed tema ümber ei usu samuti. Tulemuseks on pingutamine, vastupanu ja lõpuks tihti ebaõnnestumine.

Hingega kaasas olemine tähendab, et sa tead, miks see muutus on vajalik. Sa usud sellesse ja suudad oma usku teistele edasi anda. Kui juht on valmis ka enda mugavustsoonist välja astuma, on palju tõenäolisem, et inimesed tulevad temaga kaasa.

2️⃣ Mõtle, kuidas sa selle oma inimestega koos ära teed

Edukad muutused ei sünni üksi. Võib ju olla suurepärane visioon ja isiklik tahe, aga kui inimesed ei tunne, et see on ka nende muutus, siis see ei tööta. See, kuidas sa inimesi kaasa võtad, kuulad, kaasad ja annad neile ruumi oma panus anda – see on lõpuks määrava tähtsusega.

Ja siin peitub minu meelest muudatuste juhtimise kõige olulisem küsimus: Kuidas ma teen seda nii, et need samad inimesed tahaksid ka järgmises muutuses minuga koos olla?” Kui inimesed tahavad sinuga uuesti samasse paati astuda, siis oled midagi õigesti teinud.

Muudatuste juhi template? Jah ja ei.

Muidugi võib abi olla mudelitest, raamidest ja tööriistadest – ka mina kasutan neid. Oma raamatusse “Miks ettevõtted muutuvad ja kuidas muudatusi juhtida” olen ka ise muudatuste juhtimise raamistiku loonud. Kasutan seda ise muudatusi ellu viies ning muudatuste juhtimise töötubades.

Aga ilma nendest kahe lihtsa, samas raske aspektita – päriselt muudatusse uskumisest ja koos tegemisest – ei tööta ükski template.

💬 Mis on sinu kogemus?
Kas oled olnud osa muutusest, mis oli nii hästi tehtud, et tahaksid ka järgmises samade inimestega kaasa lüüa? Kui jah, mis seal siis päriselt teistmoodi tehti? Kirjuta mulle – räägime sellest!

Kui see teema sind kõnetab, saad mulle alati kirjutada: LinkedInis või tiina@sakkos.ee

♦♦♦♦♦

📣 Mul on kaks kirge: inimkesksed organisatsioonid ja muudatuste juhtimine! Kui vajad selles valdkonnas tuge, olen sinu jaoks olemas kui koolitaja ja mentor või interim juht.