Kui organisatsioonis toimub suurem muudatus, siis võib olla üsna tavaline, et sellele tekib automaatne vastupanu. Millest see tingitud on? Mida inimesed automaatselt mõtlevad, tunnevad, usuvad ja kardavad, et vastupanu kohe reaktsioonina platsis on?

Miks ja kuidas me automaatselt reageerime?

Uurin praegu enda jaoks ääretult põnevat teemat – muudatuste vastupanu põhjused. Üheks vastupanuallikaks on inimeste endi isiklikud automaatmõtted/emotsioonid, uskumused/eelarvamused ja hirmud, mis väljastpoolt vaadatuna ei pruugi üldse mõistlikud tunduda. Kuid ise neid mõtteid mõeldes või hirme tundes on need meie peas väga reaalsed ja põhjendatud. Soovitan kindlasti igaühel oma põhjustesse kaevuda, et iseennast paremini mõista ning endaga toime tulla.

Praegu aga jagan teiega mõningaid mõtteid/hirme, mis muudatuse toimumisel organisatsioonis inimestele justkui iseenesest “pähe hüppavad”.

Näiteks:

“Ma kardan uues olukorras läbi kukkuda”. Kes tahaks läbi kukkuda, kui lapsepõlvest ja kooliajast on see meil pigem traumaga seotud kui võimalusega midagi uut õppida?

“Kõik muutub kohe tundmatuseni”. Jah, juba see teadmine, et kohe on kõik teisiti, võib tekitada suurt stressi ja ärevust, kuna tuttav stabiilsus kaob.

“Äkki mind lastakse lahti? Või pannakse tegema tööd, mis mulle ei sobi? Või viiakse tiimi, kus mulle ei meeldi teised inimesed?”. Väga inimlik mure, sest kui organisatsiooni muudatuse tulemusena ka minul isiklikult midagi muutub, siis… mõjutab see mind väga.

“Mida teised minust arvavad, kui ma muudatusega kaasa lähen/ei lähe”. Sotsiaalsete olenditena on meile teiste arvamus väga oluline ning see võib panna meid vahel käituma ka iseenda väärtustele ristivastupidiselt.

“See toimuv on väga ebaõiglane minu ja mu tiimi suhtes”. Kui muudatusega lõhutakse ära midagi toimivat ning uus korraldus ei veena, siis on ebaõigluse tunne kohe platsis. Vahel koos viha, frustratsiooni ja kõige muuga.

“Kõik muudatused kukuvad niikuinii läbi ja teevad pigem kahju kui kasu”. Kui minevikus nii on olnud, siis ega see vaade tulevikkugi helge ei ole.

Muudatuse juhil on väga oluline oma töös võtta arvesse, et isiklikest reaktsioonidest lähtuv vastupanu on loogiline ja normaalne reaktsioon. Mõnes järgmises postituses kirjutan sellest, mida selle vastupanuga peale hakata.

♦♦♦♦♦

Kui teema sind kõnetas, võta minuga ühendust!

Minu töiste tegemiste portfelli saad vaadata LinkedInist.

Valiku minu poolt pakutavatest teenustest leiad teenuste lehelt. Samas, iga organisatsiooniga koostöö on unikaalne ning seepärast räägime läbi, kuidas saan just sinule vajalikku väärtust pakkuda!