Aga ma ei taha seda muutust! Mis siis saab?
Kui me seisame silmitsi muutusega, mida me pole ise algatanud või mida me ei soovi, on esimene reaktsioon sageli lihtne ja inimlik: „Aga ma ei taha seda muutust!“ Vastupanu muudatustele oma täis hiilguses on täiesti loomulik reaktsioon… võiks öelda, et see on lausa oodatud! Muutused on enamasti ebamugavad, toovad kaasa ebakindlust ja raputavad meie harjumuspärast elurütmi. Just seetõttu ongi muudatuste juhtimine nii organisatsioonides kui isiklikus elus üks keerukamaid, aga ka olulisemaid oskusi.
Mida teha, kui muutus on juba ukse ees?
Olgu tegemist töökoha restruktureerimisega, uue juhi tulekuga, tööprotsesside ümberkujundamisega või isikliku elu pöördega – muutustega kaasneb sageli tunne, et meilt võetakse kontroll. Kuid sul on rohkem valikuid, kui esmapilgul paistab. Mis võiks olla esimene samm? Selgita välja, kas saad olukorda muuta või mõjutada.
1. Sa saad mõjutada? Mine ja tegutse!
Kui sul on võimalik midagi muuta või suunata, kasuta seda võimalust. Panusta sellesse, et uus olukord oleks sulle sobivam – olgu selleks selgemate ootuste loomine, tagasiside andmine, oma rolli täpsustamine või ka lihtsalt proaktiivne suhtlus.
Selline lähenemine eeldab julgust ja algatusvõimet, aga see on muudatuste juhtimise tuum – liikuda reaktiivsest olekust aktiivse rolli võtmise suunas.
2. Sa ei saa otseselt muuta, aga…
Paljudel juhtudel ei saa me otsuseid muuta, aga me saame muuta oma suhtumist. Küsi endalt ausalt:
“Kas mu vastupanu on adekvaatne või lähtun ainult emotsionaalsest esmareaktsioonist?”
Sageli selgub, et see, mis alguses tundus ähvardav, osutub hoopis arenguvõimaluseks. Nii sünnivad ka inimkeskse juhtimise võtmehetked – kui anname endale ja teistele ruumi kahtluste ja ebamugavuste läbi töötamiseks.
3. Sa ei saa mõjutada ja muutus ei sobi sulle?
Sellisel juhul on sul alati üks oluline valik: vali iseennast ja liigu edasi. Mõnikord on kõige tervislikum lahendus olukorrast eemalduda – töölt, suhtest, projektist. See ei tähenda allaandmist, vaid vastutuse võtmist oma elu ja heaolu eest.
Mis ei aita: passiivne rahulolematus ehk muudatuse vastupanus elamine
Suurim lõks, kuhu me muutuste keerises sattuda võime, on passiivne vastupanu: jääme olukorda, mis meile ei sobi, aga ei tee ka midagi selle muutmiseks. Selline seisund väsitab, tekitab pingeid suhetes ja sööb meie enesekindlust. Elamine muudatuste vastupanus on kurnav!
Ära jää kinni ohvrirolli või pidevasse vastutöötamisse. Küsi endalt hoopis:
“Kas see on päriselt see, kuidas ma tahan oma elu elada?”
Sina otsustad, kuidas muutustele reageerida
Muutused ise on sageli paratamatud. Aga kuidas sa neile reageerid, on sinu valik. Sinu otsused, sinu reaktsioonid, sinu elu.
Kui sa juhid meeskonda, siis tea: muudatuste juhtimine algab inimesest: nende kuulamisest, mõistmisest. Kuula inimeste vastupanu, hirme, kriitikat, ettepanekuid ja tee seda uudishimuga!
Ning ühtasi jäta meelde, et ka kõige olulisemate muutuste keskel ei ole ükski organisatsioon ega muutus tähtsam sinu enda heaolust, tervisest ega väärtustest. Hoia iseennast läbipõlemise ja liigse stressi eest!
Kas vajad tuge muutustega toimetulekul?
Olen koolitaja ja mentor, kelle südameasjaks on inimkeskne muudatuste juhtimine. Kui soovid arutada oma olukorda või pakkuda oma tiimile tuge sel teekonnal, siis kirjuta mulle. Vaatame koos, mis on järgmine samm.
♦♦♦♦♦
📣 Mul on kaks kirge: inimkesksed organisatsioonid ja muudatuste juhtimine! Kui vajad selles valdkonnas tuge, olen sinu jaoks olemas kui koolitaja ja mentor või interim juht.
Valiku minu poolt pakutavatest teenustest leiad teenuste lehelt. Minu töiste tegemiste portfelli saad vaadata LinkedInist.
📩 Saada mulle sõnum LinkedIni või kirjuta tiina@sakkos.ee