Mis on retro?

Minuni on retro ehk retrospektiiv jõudnud agiilse tarkvaraarenduse maailmast. Lühidalt öeldes on tegemist tiimiüritusega, mille eesmärk on võtta kokku eelnev periood: räägitakse nii sellest, mis on hästi kui sellest, mis vajab muutmist ning tehakse otsused, kuidas edasi. Kuna tegemist on nii mõnusalt universaalse töövahendiga tiimidele, siis saab selle probleemitult tuua välja pea igasse olukorda, kus on vaja teha tagasivaade selleks, et edasi saaks paremini minna.

Agiilses tarkvaraarenduse maailmas kasutatakse retrot klassikaliselt selleks, et vaadata tagasi eelnenud arendusperioodile (nt 2 nädalat kestnud sprindile). Alustuseks mõtleb iga tiimiliige sellele, mis on hästi kui ka sellele, mis võiks olla paremini. Iga mõte kirjutatakse eraldi postitile selleks, et hiljem saaks mõtteid ka grupeerida. Teemad ikka tööga seotud, nt protsess, töövahendid, oskused, inimesed ja omavahelised suhted jms.

Peale mõttepausi saab igaüks oma peas toimuvat ka teistega jagada mõte-mõtte haaval. Kõik (või nt top 3) postitid kogutakse jagamise käigus ühisele tahvlile või seinale kokku ning grupeeritakse kõigepealt selle järgi, kas tegemist oli hästi või mitte nii hästi oleva teemaga. Seejärel grupeeritakse postitid sisuliste teemade järgi ja hääletatakse/valitakse välja kõige olulisemad probleemid, millega edasi tegeleda. Nendele probleemidele peab tekkima juurde ka inimene, kes lahendust edasi veab. Tiimisisesed teemad on vahel lahendatavad ka nii, et retrol lepitakse uutmoodi toimimine kokku ning jätkutegevusi otseselt ei tekigi.

Kui kasutatakse virtuaalset koosolekupidamise võimalust, siis on selleks ka häid online töövahendeid.

Guugeldades leiab kindlasti ka häid juhendeid, kuidas retrosid läbi viia. Siia postitusse lisan lingi videole ühest võimalikust näitest.

6 põhjust retro tegemiseks

Olen retrot kasutanud lihtsa metoodika ja võimalusena selleks, et tiimina koos vaadata tagasi ja leppida kokku, kuidas edasi teisiti minna. Mõned näited olukordadest, kus see on olnud väga omal kohal: protsesside toimimise tagasi- ja edasivaade; kui tavapärases töörutiinis on toimunud midagi tavatut; regulaarselt (misiganes liiki) oma tiimitöö ja toimimise analüüsimine. Mu kogemus ütleb, et retro on üks parimaid probleemide päevavalgele toomise ja muudatustes kokkuleppimise töövahendeid. Miks ma nii arvan? Põhjuseid on mitmeid.

Probleemid ja valud saavad koos lahti mõtestatud.

Sageli mõtleme me oma peas probleemid ühesuguseks ning koos arutades selgub, et nendel on veel külgi, aspekte, nüansse. Koos probleeme arutades tekib ühine arusaam sellest, mis on hästi ja mis nii hästi ei ole. Kui olukorrast on ühine arusaam, on ka lahendamine kordades lihtsam ning kaasatus suurem.

Kõik saavad kaasatud.

Koosolekute viga on paljuski selles, et räägivad julgemad ja ekstravertsemad ning vaiksemad tüübid on pigem tagaplaanil. Retrol on igaühel võimalus sõna saada ning oma arvamust avaldada ning see teeb sisendi ning tulemuse mitmekülgsemaks.

Võimalus probleeme eos avastada ja lahendada.

Kui regulaarselt teha tagasivaadet, ei jõua probleemid suureks paisuda! Tükkhaaval ja kohe alguses on probleeme ikka kergem lahendada kui tükk aega paisuda saanult.

Soodustab koostöötamise kultuuri.

Tiim on harjunud omavahel avatult rääkima ja mitte ainult sellest, mis on hea ja kerge, vaid ka sellest, mis on keeruline. Siin on suurepärane võimalus regulaarselt praktiseerida tagasiside andmist ning probleemidest rääkimist viisil, mis ei lõhu, vaid liidab. Siin on võimalus kiita! Uuringud on näidanud, et hästi kokkutöötavas tiimis võetakse ka suuremat vastutust ning ollakse hea tulemuse eest ühtsemalt väljas.

Tekivad kokkulepped edasise osas.

Retrod lõppevad arusaamaga, mida nüüd hakatakse teisiti tegema ning kes seda muudatust eest veab. Seega ei jää see töötuba lihtsalt üheks aruteluks, vaid annab alguse uuele.

Töö kvaliteet ja efektiivsus paraneb.

Viimaseks ning samas väga oluliseks põhjuseks saab tuua ka selle, et tiim töötab ise oma saavutuste ja probleemide kallal. Mis omakorda tähendab seda, et kui inimesed on ühel lainel, koostöö sujub ning probleeme lahendatakse käigupealt, siis töö kvaliteet ja efektiivsus kindlasti paraneb.

Millal on aeg teha retro?

Kui üldistada, siis iga aeg on hea tegemaks tagasivaade. Soovitan igal tiimil tegeleda regulaarselt oma sisekaemusega selleks, et olla ühel lainepikkusel tööalaselt kui ka inimlikus mõttes.

Aeg retroks on aga kindlasti siis, kui on vaja koostöös probleeme sõnastada, neile lahendusi leida, tekkinud pingeline olukord lahti sõlmida või otsustada, et edasi on vaja minna teisiti.

***

Siit saad lugeda, millised töötube ma ja koolitusi ma pakun, muuhulgas on seal ka retrod!